Warsztaty "ARDUINO"

W dniach 30 maja, 6 i 13 czerwca w naszej szkole odbyły się warsztaty „ARDIUNO”. Przez 3 dni uczniowie tworzyli układy elektroniczne z wykorzystaniem płytki mikrokontrolera Arduino Uno. Była to swoistego rodzaju lekcja łącząca teorię z praktyką,  połączenie fizyki, informatyki i zajęć praktyczno-technicznych. W kolejnych zadaniach uczniowie poznawali jak połączyć różnego rodzaju układy elektroniczne.  Pisali oprogramowanie, które sterowało pracą silniczka elektrycznego, jasnością diody czy różnego rodzaju elektronicznymi czujnikami.  Mimo, iż dzień warsztatów to prawie osiem godzin pracy nikt się nie nudził i nie narzekał, wręcz przeciwnie był czas na powtórzenia, ćwiczenia oraz na tworzenie układów według własnych pomysłów.
Efektem finalnym trzydniowych zmagań jest elektroniczna tablica świetlna połączona z płytką ARDUINO i modułem GSM. Wysłany na odpowiedni numer sms, pojawia się na tablicy. Po testach i dopracowaniu kodu tablica zawiśnie na terenie szkoły i pod opieką samorządu uczniowskiego będzie źródłem wszelakich komunikatów.
Warsztaty te nie mogły by się obyć bez  współpracy z firmą PIXEL, pomysłodawcą pilotażowego projektu oraz Fundacją FABLAB ŁÓDŹ. Dzięki niej otrzymaliśmy sprzęt elektroniczny, na którym uczniowie mogli ćwiczyć, niezbędną elektronikę wraz z tablicą świetlną oraz wsparcie merytoryczne. Szczególne podziękowania należą się Panom Krzysztofowi Stasiakowi i Krzysztofowi Piechowi, którzy prowadzili warsztaty dla młodzieży. Prowadząc zajęcia z pasją i zaangażowaniem potrafili zarazić młodzież chęcią poznania odpowiedzi na pytanie „JAK TO DZIAŁA?”
Inicjatywa firmy PIXEL i Fundacji FABLAB ŁÓDŹ, skierowana do młodych ludzi uczących się w szkole średniej wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Sporo uczniów liceum zainteresowana jest techniką, elektroniką i informatyką co ma odzwierciedlenie w wyborze studiów na kierunkach takich jak cybernetyka czy mechatronika. Warsztaty, które już na niższym etapie kształcenia pozwalają młodzieży na zetknięcie się z praktycznym zastosowaniem elektroniki dają im lepszy start. Poza tym rozwijają umiejętności algorytmicznego myślenia i kształtują oryginalne i niejednokrotnie innowacyjne podejście do problemu.